
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 8.5 ton Load, 7/8 in Size, 1 in Pin Diameter, Screw Pin, 2.88 in Inner Length, 1.44 in Opening, 2.14 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.14 in |
| Inner Length | 2.88 in |
| Opening Size | 1.44 in |
| Pin Diameter | 1 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 8.5 ton |
| Finish | Self-Colored |