
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Straight Clevis, Heavy Duty, Series: Big Orange®, 6000 lb, 5/8 in, 1/2 in Pin Dia, Cotter Pin, 3-1/4 in Inner Length, 2 in Inner Width, 7/8 in Opening, Hot Forged Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Painted Orange
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Hot Forged Alloy Steel |
| Inner Length | 3-1/4 in |
| Inner Width | 2 in |
| Opening Size | 7/8 in |
| Pin Diameter | 1/2 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Cotter |
| Load Capacity | 6000 lb |
| Series | Big Orange® |
| Finish | Painted Orange |