
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 4.5 ton Load, 5/8 in Size, 3/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 2-3/8 in Inner Length, 1-1/2 in Inner Width, 1.063 in Opening, 1-7/8 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 1-7/8 in |
| Inner Length | 2-3/8 in |
| Inner Width | 1-1/2 in |
| Opening Size | 1.063 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 4.5 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |