
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 12.5 ton Load, 1 in Size, 1.13 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 3-3/4 in Inner Length, 2.52 in Inner Width, 1.72 in Opening, 2.44 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.44 in |
| Inner Length | 3-3/4 in |
| Inner Width | 2.52 in |
| Opening Size | 1.72 in |
| Pin Diameter | 1.13 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 12.5 ton |
| Finish | Self-Colored |