
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Serialized DNV Shackle, 15 ton Load, 1-1/8 in Size, 1-1/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 4-1/4 in Inner Length, 2.69 in Inner Width, 1.82 in Opening, 2.63 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.63 in |
| Inner Length | 4-1/4 in |
| Inner Width | 2.69 in |
| Opening Size | 1.82 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 15 ton |
| Finish | Galvanized |