
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 18 ton Load, 1-1/4 in Size, 1.38 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 4.63 in Inner Length, 2.88 in Inner Width, 2.03 in Opening, 3.15 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3.15 in |
| Inner Length | 4.63 in |
| Inner Width | 2.88 in |
| Opening Size | 2.03 in |
| Pin Diameter | 1.38 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 18 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |