
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 50 ton Load, 2 in Size, 2-1/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 7.44 in Inner Length, 5-1/2 in Inner Width, 3.28 in Opening, 4.51 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 4.51 in |
| Inner Length | 7.44 in |
| Inner Width | 5-1/2 in |
| Opening Size | 3.28 in |
| Pin Diameter | 2-1/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 50 ton |
| Finish | Self-Colored |