
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Serialized DNV Shackle, 40 ton Load, 1-3/4 in Size, 2 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 7 in Inner Length, 4-3/4 in Inner Width, 2.88 in Opening, 4 in Eye Outer, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 4 in |
| Inner Length | 7 in |
| Inner Width | 4-3/4 in |
| Opening Size | 2.88 in |
| Pin Diameter | 2 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 40 ton |
| Finish | Galvanized |