
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 24 ton Load, 1-5/8 in Size, 1-3/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 6.13 in Inner Length, 4.13 in Inner Width, 2.66 in Opening, 3.91 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3.91 in |
| Inner Length | 6.13 in |
| Inner Width | 4.13 in |
| Opening Size | 2.66 in |
| Pin Diameter | 1-3/4 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 24 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |