
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Long Reach Shackle, 19000 lb, 1 in, 1 in Pin Dia, Bolt/Nut/Cotter Pin, 5-1/2 in Inner Length, 3-1/4 in Opening, 2.38 in Eye Outer Size, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 2.38 in |
| Inner Length | 5-1/2 in |
| Opening Size | 3-1/4 in |
| Pin Diameter | 1 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 19000 lb |
| Finish | Orange Powder Coated |