
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 24 ton Load, 1-5/8 in Size, 1-3/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 5-1/4 in Inner Length, 2.63 in Opening, 3.94 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3.94 in |
| Inner Length | 5-1/4 in |
| Opening Size | 2.63 in |
| Pin Diameter | 1-3/4 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 24 ton |
| Finish | Self-Colored |