
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 1 ton Load, 3/8 in Size, 0.44 in Pin Diameter, Screw Pin, 1.4 in Inner Length, 1 in Inner Width, 0.66 in Opening, 1 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 1 in |
| Inner Length | 1.4 in |
| Inner Width | 1 in |
| Opening Size | 0.66 in |
| Pin Diameter | 0.44 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 1 ton |
| Finish | Galvanized |