
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 17 ton Load, 1-1/2 in Size, 1.63 in Pin Diameter, Screw Pin, 5.63 in Inner Length, 3-1/2 in Inner Width, 2.41 in Opening, 3-1/2 in Eye Outer, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3-1/2 in |
| Inner Length | 5.63 in |
| Inner Width | 3-1/2 in |
| Opening Size | 2.41 in |
| Pin Diameter | 1.63 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 17 ton |
| Finish | Galvanized |