
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, 0.5 ton Load, 1/4 in Size, 0.31 in Pin Diameter, Screw Pin, 0.88 in Inner Length, 0.47 in Opening, 3/4 in Eye Outer, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3/4 in |
| Inner Length | 0.88 in |
| Opening Size | 0.47 in |
| Pin Diameter | 0.31 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Finish | Galvanized |