
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, 9.5 ton Load, 1-1/8 in Size, 1-1/4 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 4.02 in Inner Length, 2.69 in Inner Width, 1.84 in Opening, 2.66 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 2.66 in |
| Inner Length | 4.02 in |
| Inner Width | 2.69 in |
| Opening Size | 1.84 in |
| Pin Diameter | 1-1/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 9.5 ton |
| Finish | Galvanized |