
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, 2 ton Load, 1/2 in Size, 0.63 in Pin Diameter, Bolt/Nut/Cotter Pin, 1.69 in Inner Length, 0.84 in Opening, 1-1/4 in Eye Outer, Carbon Alloy Steel Body, Carbon Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1-1/4 in |
| Inner Length | 1.69 in |
| Opening Size | 0.84 in |
| Pin Diameter | 0.63 in |
| Pin Material | Carbon Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt/Nut/Cotter |
| Load Capacity | 2 ton |
| Finish | Galvanized |