Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Man Guard Electric Chain Hoist, 2 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 23 in Minimum Between Hooks, VFD/Pushbutton Control, AC Spring Set Disc Brake, 2-1/2 hp, 230 V AC, 112 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 2-1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 23 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Weight | 112 lb |