Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Man Guard Electric Chain Hoist, 3 ton, 15 ft Lifting Height, 5 fpm Lift Speed, 25-7/8 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/Pushbutton Control, AC Spring Set Disc Brake, 1 hp, 115/230 V AC, 136 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 25-7/8 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 5 fpm |
| Load Capacity | 3 ton |
| Weight | 136 lb |