Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Man Guard Electric Chain Hoist, 3 ton, 15 ft Lifting Height, 10 fpm Lift Speed, 25-7/8 in Minimum Between Hooks, VFD/Pushbutton Control, AC Spring Set Disc Brake, 2-1/2 hp, 460 V AC, 146 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 460 V AC |
| Power Rating | 2-1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 25-7/8 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 10 fpm |
| Load Capacity | 3 ton |
| Weight | 146 lb |