Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Man Guard Electric Chain Hoist, 0.25 ton, 20 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 16-3/4 in Minimum Between Hooks, VFD/Pushbutton Control, AC Spring Set Disc Brake, 1/4 hp, 460 V AC, 77 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 460 V AC |
| Power Rating | 1/4 hp |
| Minimum Between Hooks | 16-3/4 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 0.25 ton |
| Weight | 77 lb |