Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Man Guard Electric Chain Hoist, 0.5 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 16-3/4 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/Pushbutton Control, AC Spring Set Disc Brake, 1/2 hp, 575 V AC, 80 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 575 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 16-3/4 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Weight | 80 lb |