
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Hoist, Series: PA Series, 1.5 ton Load, 10 ft Lifting Height, 14-1/2 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 41 lb Pull to Lift, 12 in Lever Length, 10 ft Chain Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Disc/Screw Brake, 360 deg Rotating Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 41 lb |
| Minimum Between Hooks | 14-1/2 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lever Length | 12 in |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 1.5 ton |
| Series | PA Series |
| Handle Type | 360 deg Rotating |