
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Hoist, Series: G Series, 1-1/2 ton, 57 in Lifting Height, 15 in Minimum Between Hooks, 1 in Hook Opening, 60 lb Pull to Lift, 19 in Lever Length, Malleable Iron Chain
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 60 lb |
| Minimum Between Hooks | 15 in |
| Lifting Height | 57 in |
| Lever Length | 19 in |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 1-1/2 ton |
| Series | G Series |