
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Chain Hoist, Series: G Series, 3 ton, 4-3/4 ft Lifting Height, 17-5/8 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 120 lb Pull to Lift, 27-5/8 in Lever Length, 10 ft Chain Length, Hardened Steel Chain, 2 Reeving, Ratch and Pawl Mechanical Load Brake
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 2 |
| Pull to Lift Rated Load | 120 lb |
| Minimum Between Hooks | 17-5/8 in |
| Lifting Height | 4-3/4 ft |
| Lever Length | 27-5/8 in |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | G Series |