
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Hoist, Series: G Series, 4-1/2 ton, 53 in Lifting Height, 25 in Minimum Between Hooks, 1-11/16 in Hook Opening, 124 lb Pull to Lift, 33-5/8 in Lever Length, Malleable Iron Chain
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 124 lb |
| Minimum Between Hooks | 25 in |
| Lifting Height | 53 in |
| Lever Length | 33-5/8 in |
| Hook Opening | 1-11/16 in |
| Load Capacity | 4-1/2 ton |
| Series | G Series |