
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Little Mule® Electric Chain Hoist, 1-Chain, Series: FLC, 0.25 ton, 20 ft Lifting Height, 32 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor Brake, 1/2 hp, 230/460 V AC, 18-1/8 in Headroom, 75 lb, White, 24-1/8 in L x 18-11/16 in W x 18-11/16 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 32 fpm |
| Load Capacity | 0.25 ton |
| Series | FLC |
| Weight | 75 lb |
| Dimensions | 24-1/8 in L x 18-11/16 in W x 18-11/16 in H |