
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Little Mule® Electric Chain Hoist, 2-Chain, Series: FLC, 2 ton, 20 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor Brake, 1 hp, 115/230 V AC, 20-13/16 in Headroom, 100 lb, White, 24-1/8 in L x 18-11/16 in W x 18-11/16 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | FLC |
| Weight | 100 lb |
| Dimensions | 24-1/8 in L x 18-11/16 in W x 18-11/16 in H |