
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: JLC, 0.25 ton, 15 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor Brake, 1/2 hp, 115/230 V AC, 18-1/8 in Headroom, 63 lb, White Enamel, 24-1/8 in L x 8-11/16 in W x 8-11/16 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 0.25 ton |
| Series | JLC |
| Weight | 63 lb |
| Dimensions | 24-1/8 in L x 8-11/16 in W x 8-11/16 in H |