
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Hoist, Series: Model PA, 1-1/2 ton Load, 10 ft Lifting Height, 14-1/2 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 41 lb Pull to Lift, Steel Chain, Disc Brake, 360 deg Rotating Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 41 lb |
| Minimum Between Hooks | 14-1/2 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 1-1/2 ton |
| Series | Model PA |
| Handle Type | 360 deg Rotating |