
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Chain Hoist, Series: LSB-B, 1.5 ton Load, 15 ft Lifting Height, 13 in Minimum Between Hooks, 1-1/4 in Hook Opening, 59 lb Pull to Lift, 14-9/16 in Lever Length, 6 ft Chain Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Friction Brake, Cushion Grip/Short Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 59 lb |
| Minimum Between Hooks | 13 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lever Length | 14-9/16 in |
| Hook Opening | 1-1/4 in |
| Load Capacity | 1.5 ton |
| Series | LSB-B |
| Handle Type | Cushion Grip/Short |