
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Hoist, Series: LSB-B, 3 ton Load, 5 ft Lifting Height, 16-15/16 in Minimum Between Hooks, 1-21/32 in Hook Opening, 75 lb Pull to Lift, Steel Chain, 1 Reeving, Enclosed Screw and Disc Brake, 360 deg Rotating Handle, 16-9/16 x 7-1/4 x 3-1/8 in Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 75 lb |
| Minimum Between Hooks | 16-15/16 in |
| Lifting Height | 5 ft |
| Hook Opening | 1-21/32 in |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | LSB-B |
| Handle Type | 360 deg Rotating |
| Dimensions | 16-9/16 x 7-1/4 x 3-1/8 in |