
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Wire Rope Hoist, Single Reeving Large Frame, Series: WRT, 3 ton, 5/16 in, 35 ft Lifting Height, 14 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, AC Disc Type/Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 3 hp, 230/460 V AC, 4.8/9.6 A, 559 lb, 11 in H x 13-7/8 in W
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 3 hp |
| Lifting Height | 35 ft |
| Lift Speed | 14 fpm |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | WRT |
| Weight | 559 lb |
| Dimensions | 11 in H x 13-7/8 in W |