
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Wire Rope Hoist, Single Reeving Large Frame, Series: WRMT, 2 ton, 5/16 in, 35 ft Lifting Height, 14 fpm Lift Speed, 22-1/2 in Minimum Between Hooks, 1-5/16 in Hook Opening, 1-Speed Control, AC Disc Type/Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 2 hp, 230/460 V AC, 3.4/6.8 A, 519 lb, 11 in H x 13-7/8 in W
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Minimum Between Hooks | 22-1/2 in |
| Lifting Height | 35 ft |
| Lift Speed | 14 fpm |
| Hook Opening | 1-5/16 in |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | WRMT |
| Weight | 519 lb |
| Dimensions | 11 in H x 13-7/8 in W |