
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® ShopStar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, 500 lb, 10 ft Lifting Height, 24 fpm Lift Speed, 11-1/16 in Minimum Between Hooks, 7/8 in Hook Opening, 1-Speed Control, DC Plus Regenerative Brake, 1/6 hp, 230 V AC, 11-1/16 in Headroom
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 1/6 hp |
| Minimum Between Hooks | 11-1/16 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 24 fpm |
| Hook Opening | 7/8 in |
| Load Capacity | 500 lb |