
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® ShopStar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, 500 lb, 10 ft Lifting Height, 20 fpm Lift Speed, 11-15/16 in Minimum Between Hooks, 7/8 in Hook Opening, 1-Speed Control, DC Plus Regenerative Brake, 1/6 hp, 460 V AC, 11-15/16 in Headroom, 34 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 460 V AC |
| Power Rating | 1/6 hp |
| Minimum Between Hooks | 11-15/16 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 20 fpm |
| Hook Opening | 7/8 in |
| Load Capacity | 500 lb |
| Weight | 34 lb |