
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Rigger, 0.75 ton, 5 ft Lifting Height, 10-3/4 in Minimum Between Hooks, 1-1/32 in Hook Opening, 98 lb Pull to Lift, 15-3/8 in Lever Length, 6 ft Chain Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Dual Pawl Brake
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 98 lb |
| Minimum Between Hooks | 10-3/4 in |
| Lifting Height | 5 ft |
| Lever Length | 15-3/8 in |
| Hook Opening | 1-1/32 in |
| Load Capacity | 0.75 ton |