
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Valustar Electric Chain Hoist, 0.5 ton, 5 ft, 15 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 14-1/4 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/NEMA 4 Pushbutton Control Pendant Control, AC/Regenerative Brake, 1/2 hp, 230/460 V AC, 1.7 A, 14-1/4 in Headroom, Orange, 16-1/16 in L x 8-3/4 in W x 6-1/8 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 14-1/4 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Dimensions | 16-1/16 in L x 8-3/4 in W x 6-1/8 in D |