
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Valustar Electric Chain Hoist, 1 ton, 5 ft, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 15-9/16 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/NEMA 4 Pushbutton Control Pendant Control, AC/Regenerative Brake, 1 hp, 115 V AC, 15-9/16 in Headroom, Orange, 20-3/16 in L x 12-11/16 in W x 7-5/8 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 15-9/16 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Dimensions | 20-3/16 in L x 12-11/16 in W x 7-5/8 in D |