
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Valustar Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model WL, 1 ton, 20 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 15-9/16 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 1-Speed Control, Caliper Type AC Brake, 230/460 V AC, 15-9/16 in Headroom
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Minimum Between Hooks | 15-9/16 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | Model WL |