
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Valustar Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model WR, 2 ton, 15 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 22-1/2 in Minimum Between Hooks, 1-5/16 in Hook Opening, 1-Speed Control, Caliper Type AC Brake, 115 V AC, 22-1/2 in Headroom, 155 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Minimum Between Hooks | 22-1/2 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Hook Opening | 1-5/16 in |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | Model WR |
| Weight | 155 lb |