Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Clean Room Single Reeving, Series: Model B, 0.25 ton, 0.25 x 0.7445 in, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 16.9 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 1/4 hp, 230/460 V AC, 1.4/0.7 A, 13-15/16 in Headroom, 61 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 1/4 hp |
| Minimum Between Hooks | 16.9 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 0.25 ton |
| Series | Model B |
| Weight | 61 lb |