
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model AA, 0.125 ton, 15 ft Lifting Height, 60 fpm Lift Speed, 16-1/4 in Minimum Between Hooks, 1 in Hook Opening, 1-Speed Control, 1/2 hp, 115 V AC
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 16-1/4 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 60 fpm |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 0.125 ton |
| Series | Model AA |