
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model C, 0.25 ton, 20 ft Lifting Height, 32 fpm Lift Speed, 16-1/4 in Minimum Between Hooks, 1 in Hook Opening, 1-Speed Control, 1/2 hp, 115 V AC, 16-1/4 in Headroom
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 16-1/4 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 32 fpm |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 0.25 ton |
| Series | Model C |