Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model J2, 0.5 ton, 0.312 x 0.8583 in, 10 ft Lifting Height, 32 fpm Lift Speed, 18.1 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 1 hp, 230 V AC, 3.4/5 A, 15-1/8 in Headroom, 116 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 18.1 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 32 fpm |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Series | Model J2 |
| Weight | 116 lb |