
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model L, 1 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 18-9/16 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 1-Speed Control, 1 hp, 115 V AC
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 18-9/16 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | Model L |