Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving Less Chain, Series: Model R, 2 ton, 0.312 x 0.8583 in, 8 fpm Lift Speed, 25.8 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 1 hp, 115 V AC, 9.8 A, 22-13/16 in Headroom, 130 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 25.8 in |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | Model R |
| Weight | 130 lb |