Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model RR, 2 ton, 0.312 x 0.8583 in, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 25.8 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 2 hp, 230/460 V AC, 2.9/5.8 A, 22-13/16 in Headroom, 135 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Minimum Between Hooks | 25.8 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | Model RR |
| Weight | 135 lb |