
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Series: 640, 3 ton Load, 16-15/16 in Minimum Between Hooks, 95 lb Pull to Lift, 21-1/4 in Lever Length, Hardened Steel Chain, 2 Reeving, Automatic/Weston Brake, Long Puller Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 2 |
| Pull to Lift Rated Load | 95 lb |
| Minimum Between Hooks | 16-15/16 in |
| Lever Length | 21-1/4 in |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | 640 |
| Handle Type | Long Puller |