
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, 1 ton, 11 ft, 15 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 18-9/16 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/NEMA 4X Pushbutton Control Pendant Control, 1 hp, 230/460 V AC, 5.5 A, 15-9/16 in Headroom, Orange, 20-3/16 in L x 12-11/16 in W x 7-13/16 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 18-9/16 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Dimensions | 20-3/16 in L x 12-11/16 in W x 7-13/16 in D |