
Translation missing: fr.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, 2 ton, 16-1/4 ft, 20 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 22-13/16 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/Pushbutton Control Pendant Control, Dual AC/DC Brake, 1 hp, 115 V AC, 0.417 A, 22-13/16 in Headroom, 148 lb, Orange, 23 in L x 12-5/16 in W x 7-5/8 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 22-13/16 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Weight | 148 lb |
| Dimensions | 23 in L x 12-5/16 in W x 7-5/8 in D |